Neplaťte škody ze své kapsy!

Jste majitelem rodinného domku a máte strach, že si na vašich čerstvě umytých schodech někdo zlomí nohu, nebo že z vaší střechy spadne na zaparkované auto kus zmrzlého sněhu, při silném větru taška nebo kus okapu a vy budete muset poškozeným zaplatit škody ze svého?  Pokud budete mít uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu vlastníka nemovitosti, všechny nároky za vás uhradí pojišťovna.

Tímto pojištěním jsou totiž kryty škody vyplývající z vlastnictví nemovitosti, například když padající omítka či střešní krytina poškodí vůz zaparkovaný před budovou, sníh sesouvající se ze střechy zraní procházejícího chodce, nebo případ, kdy chodec uklouzne a zraní se na chodníku přiléhajícímu k nemovitosti. Dále se pojištění
odpovědnosti vztahuje na škody, za které vlastník nemovitosti odpovídá jako provozovatel domovních rozvodů plynu, elektrické energie, odpadu a podobně.  Dobré je vědět, že toto pojištění odpovědnosti může většinou sjednat nejen majitel, ale i nájemce, držitel či správce nemovitosti.

A cena pojistného? Ve srovnání s pojistným krytím, které pojištění poskytuje, je celkem zanedbatelná, například u Allianz pojišťovny je to od 300 Kč ročně, pokud si je klient sjedná spolu s pojištěním nemovitosti, má 50% slevu a navíc si může vybrat z několika limitů od 0,5 milionu do 20 milionů korun. V souvislosti s novým občanským zákoníkem, ale i se vzrůstající informovaností veřejnosti o možných nárocích v případě vzniku škody totiž vzrůstá i počet uplatňovaných nároků na odškodnění. A přitom opravdu pár korun denně
může mít majitel nemovitosti celoroční klid. I tam, kde zákon nestanoví povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu, což je právě u pojištění vlastníka nebo nájemce nemovitosti, si tuto skutečnost uvědomuje stále více osob, které se prostřednictvím pojištění chtějí chránit. Majitele nemovitostí totiž nezruinuje pojištění, ale mohou se o to postarat vysoké náklady na úhrady poškozeným.